Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Archives

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / Bir Ürün Hakkında Tanıtım Yazısı Yazarken Bunları Yapmayın

Bir Ürün Hakkında Tanıtım Yazısı Yazarken Bunları Yapmayın

| Yorum Yok

ürün tanıtım yazısı, ürün tanıtım yazılarıBir ürünü veya servisi satın almadan önce mutlaka o ürün veya servis ile ilgili tanıtım yazısı okurum. Ve bunu yapan sadece ben değilim. Özellikle Türkiye'de, insanlar bir şey satın almadan önce, forumlarda o ürün hakkında yazılmış yorumlara,  Ekşisözlük vb. sitelerdeki görüşlere, veya bloglarda o ürün hakkında yazılmış tanıtım yazılarına çok dikkat ediyorlar.
 

Geçen gün bir sohbet ortamında bu konu açıldı ve bir arkadaşım, bir ürünü satın almadan önce, asla ama asla tanıtım yazısı okumadığını, bunun yerine forumlarda o ürün hakkında yazılan yorumları okuduğunu söyledi. Bir blog yazarı olarak biraz alınsam da, hak vermedim değil.

Maalesef, bloglarda bir ürün hakkında yazılan tanıtım yazıları aynı kalıptan çıkmış gibi. Sadece komisyon yüzdesi fazla olduğu için, hiç denemediği, denemeyi bırakın hakkında en ufak bilgisi olmadığı bir ürünü, "yüzyılın icadı" nidasında pazarlamaya çalışan, blog yazarlığının yüz karası olan insanlar var. Blog yazarının yazılarının özgün olması gerektiğini yazılarımda çokça belirttim. Peki, bir blog yazarı, yazdığı tanıtım yazılarında neler yapmamalıdır, onları özetleyeyim:

Ürünü tanıtmaktan çok, kendini övmemeli: Bunu maalesef Türk blog yazarları sıkça yapıyor. Ürün tanıtım yazılarında, "şu kadar Twitter takipçisi", "bu kadar Facebook like'ı" olduğunu araya sıkıştırıyor veya "bilmemne sitesinin 2011 yılında seçtiği en başarılı blog yazarı olarak tavsiyem şudur ki" ve benzeri ifadelere yer veriyor. Otorite olduğunu ispatlama gayretinde olan bu sözde blog yazarları, maalesef ki ürünü objektif bir biçimde tanıtmaktan çok, kendilerini övüyorlar.

Okuyucunun Güvenini Kazanmaktan Çok Para Kazanmayı Tercih Etmemeli: Denediği veya hakkında yeterli bir bilgiye sahip olduğu bir ürünü değil de, en yüksek komisyon kazanabileceği ürünü pazarlamaya çalışan o kadar çok blog sahibi var ki. Sırf yüksek komisyon verdiği için, hiç gitmediği bir otel hakkında (hatta otelin bulunduğu ilçeye dahi gitmemiş), 1500 kelimelik, padişah fermanı gibi tanıtım yazısı yazan blog yazarları var. (Gerçi tanıtım yazısı öyle güzel yazılmış ki, otelin kendi web sitesindeki ifadeler sönük kalır) Size tavsiyem, tanıtım yazısı yazarken, objektif olun ve bildiğiniz bir ürün / servis hakkında yorum yapın. Blogunuzdan para kazanmayı tabii ki hedefleyin ama bunun en doğru yolunun okuyucunun güvenini kazanarak olabileceğini unutmayın.

Okuyucunun güvenini kaybeden bir blog, uzun süreli olmayacaktır. Tanıtım yazılarınızı yazarken, okuyucunun güvenini kaybetmemeniz gerektiği gerçeğini asla aklınızdan çıkarmayın.