Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / Bir Blog Yazarının Bilmesi Gereken Temel Şeyler

Bir Blog Yazarının Bilmesi Gereken Temel Şeyler

| Yorum Yok
Bir Blog Yazarının Bilmesi Gereken Temel Şeyler

İlk bilgisayar dersimi aldığımda ya Lise 1 ya da Lise 2'deydim. Bilgisayar hocası tahtaya html yazdığında bön bön bakmış, ne gerek var bunlara, nasılsa hiçbir zaman işimize yaramayacak demiştim. 

İlk sitem Blogger tabanlıydı, daha sonra Wordpress tabanlı bir blog açmıştım. Şimdi ise hem Blogger tabanlı hem de Wordpress tabanlı sitelerim var. Açıkçası kodlama konusunda hiçbir zaman eksper olmadım, olacağımı da zannetmiyorum.

Kodlama bir blog yazarı için olmazsa olmaz değil. 

Peki bir blog yazarının bilmesi gereken temel şeyler nedir, bir göz atalım.


Resim Dosyalarını Düzenlemek


Bir blog yazısının olmazsa olmazlarından biri de resimdir. Yazıya koyacağınız resim, okuyucunun ilgisini ilk bakışta çekmelidir. Resim çok büyük boyutluysa, resmin boyutunu küçültmelisiniz. Böylece yazınızın olduğu sayfa daha çabuk açılır. Çok büyük boyutlu resim, aynı zamanda yazının da önüne geçer. Şahsen ben, BlogDoktoru.com'daki yazılara koyduğum resimleri Picresize.com'dan düzenliyorum. Hem de tek kuruş ödemeden. 


Temel HTML Bilgisi


İster Blogger, ister Joomla, isterseniz Wordpress tabanlı bir blogunuz olsun, üst düzey HTML bilginizin olmasına gerek yok. Ama temel HTML bilgisi işinize mutlaka yarayacaktır.


Google Analytics ve Webmaster Tools


Sitenize günde kaç tekil hit alıyorsunuz? En çok ilgi çeken yazılarınız hangileridir? Google'dan hangi kelime aratıldığında kaçıncı sırada gözüküyor? Ziyaretçileriniz hangi ülkeden veya şehirden? Sitenize giren bir ziyaretçi sitenizde ortalama ne kadar zaman geçiriyor? Google 'ın ücretsiz sunduğu bu hizmetler için Analytics'e ve Webmaster Tools'a kayıt olmanız yeterli. Google'ın ücretsiz sunduğu bu hizmetlerden mutlaka yararlanın.


Sosyal Medya


Sahibi olduğum web sitelerine en çok ziyaretçi arama motorlarından geliyor. Facebook, Twitter, Pinterest ve benzeri sosyal medya platformlarından da gelen ziyaretçileri göz ardı edemem. Aynı zamanda blogunuza sosyal medya platformlarından gelen linkler, arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza yardım edecek önemli faktörler arasında.


Özgün Yazı


En önemlisini en sona bıraktım. Özgün yazı olmadan blogunuzun arama motorlarında üst sıralarda çıkma şansı çok ama çok az. Blogunuzu diğer bloglardan farklı kılacak en önemli şey yazdığınız özgün yazılardır.

Bu 5 temel faktörü göz ardı etmediğiniz sürece, başarı kendiliğinden gelecektir.

Sevgiyle Kalın.