Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / * Oysa Yoğurtlu Sosun İçimi Ferahlatması Gerekiyordu

* Oysa Yoğurtlu Sosun İçimi Ferahlatması Gerekiyordu

| Yorum Yok


Reklamın İyisi Kötüsü Olmaz


Oysa Yoğurtlu Sosun İçimi Ferahlatması Gerekiyordu Çok klişe bir alt başlık. Ama "reklamın iyisi kötüsü olmaz" sözünün doğruluğunu bir kez daha kabul ettim. " Oysa Yoğurtlu Sosun İçimi Ferahlatması Gerekiyordu. " başlığını gören BlogDoktoru.com okuyucuları "n'oluyor" tepkisini hemen dışarı vurmasınlar. Gel gelelim içimizi ferahlatması gereken yoğurtlu sosun hikayesine.

Son günlerde Ekşisözlük'e göz atan okuyucularımız durumdan haberdardır. 10 Aralık 2014 günü Ekşisözlük'te yer alan bir restoran (reklamını burada yapmayacağım) hakkında Ekşisözlük'te bir şikayet yazısı yer aldı. Siparişi veren arkadaşımız, tavuk parçaları ve patates ile beraber yoğurt sos sipariş ediyor. Restoran yoğurt sos yerine Meksika sos gönderiyor. Arkadaşımız ilk başta durumun farkına varmıyor ve patatesini yoğurt sosla uzaktan yakından alakası olmayan Meksika sosa bandırıyor ve ağzına atıyor. Acı Meksika sosundan ağzı yanıyor ve işte o anda farkediyor ki gönderilen o sos "yoğurt sos" değil. Şikayet yazısında bu durumu şu talihsiz cümleyle açıklıyor:

Oysa Yoğurtlu Sosun İçimi Ferahlatması Gerekiyordu 

Bu laf adeta  son ayların tabiriyle feno oluyor. Sosyal medyada (Facebook, Twitter vb.) bu cümle hakkında sayısız entry giriliyor ve bu yazıyı yazdığım tarihte hakkında Google'da 128,000 tane arama sonucu gözüküyor.

BlogDoktoru'nda yoğurtlu sos içimizi ferahlatmamalı mı yoksa ferahlatmamalı mı tartışmasına girmeyeceğim.

Bu restoran zinciri hakkında yapılan bu talihsiz yorum bir anda dilden dile yayılıyor. Facebook'ta, Twitter'da herkes yoğurtlu sosu tartışıyor. Firma hakkında yapılan bu şikayet, bir anda rüzgarın ters dönmesiyle firma için bedavadan reklam oluyor. Firma da bu durumu farkediyor. (Google'da "yoğurtlu sos" ve "Meksika sos"diye arama yaptığınızda firmanın Adwords reklamı çıkıyor).

Öncelikle firmanın Adwords sorumlusunu tebrik ediyorum. Durumun farkına varıp bu hamleyi yapmasına alkış tutmaktan başka yapılacak hiçbir şey yok.

Sonuç: Şikayet yazısının Ekşisözlük'te çıkmasının ardından ben de yukarıda bahsettiğim arkadaşla aynı siparişi verdim ve içimi ferahlatacak bir sos istediğimi söyledim. Telefona bakan çalışan bana "yoğurtlu sosu" tavsiye etti kahkahalara boğularak. Demek ki onlar da durumun farkında.

Aklıma takılan tek sorunun acaba bu şikayet yazısı gibi görülen yazının aslında bir reklam yazısı olup olmadığıdır. (reklamın iyisi kötüsü olmaz) Her ne olursa olsun, restoran zinciri hakkında bu yazıyı yazan Bursa - Yıldırım'daki arkadaş sosyal medyada ve Ekşi'de feno olmuştur.

Ekşisözlük Oysa Yoğurtlu Sosun İçimi Ferahlatması Gerekiyordu şikayeti

Firmanın satışları ne derece olumlu etkilenmiştir, bilemem, ama bazen talihsizlik olarak gözüken şeylerin bile beklenmedik bir anda size avantaj getirdiğinin en büyük kanıtıdır bu "yoğurt sos" şikayeti...