Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / , BlogDoktoru.com 1. Sene Analizi

BlogDoktoru.com 1. Sene Analizi

| Yorum Yok

BlogDoktoru.com 1 Yaşında

blogdoktoru özel
Tam olarak değil aslında. 14 Ocak 2015'te 1 yaşında olacağız ama bu yazıyı yazmak için ilham erken geldi. (Hafta içi olan doğumgününü hafta sonu kutlamadınız mı siz hiç sanki? Bu da onun gibi birşey.)

Bu 1 sene boyunca BlogDoktoru.com'da 150'nin üzerinde yazı paylaştım. Ortalamaya vurursak 2 günde 1 yazı paylaşmışım. Ama biz gene de ortalamaya vurmayalım çünkü yazılarımın yarısından fazlasını ilk 2 ayda paylaşmışım. Yoğun iş tempom dolayısıyla bazı aylar sadece 2-3 yazı yazabildim. İlk iki ay günde ortalama 1 yazı paylaşıp da bazı aylarda 1-2 yazıda kalmak pek de gurur verici bir şey değil.


Bu yazı paylaşımı işini bir düzene oturtmanın gerekli olduğunun farkındayım. İleriki zamanlarda umarım bunu başarırım.

BlogDoktoru fikri 2014 yılının Ocak ayının ilk haftası aklıma geldi ve arayı da fazla uzatmadan 14 Ocak 2014'te yayına başladı. Bir kağıda (saklayacağıma söz vermiştim, hatta 1. yıl yazımda sizlerle de paylaşacaktım ama maalesef kaybettim), blogda hakkında yazacağım konuları, kısa ve uzun vadeli planlarımı yazdım. Ve diyebilirim ki, kısa vadeli hedeflerimi tutturdum.

Peki Kısa Vadeli Planlarım Neydi?

- Okuyucuların ilgisini çekecek bir görünüm
- Sadık okuyucular
- Çeşitli kampanyalarla ilk aylarda blogumun trafiğini arttırmak
- Anlaşılabilir ve faydalı yazılar
- Hedeflediğim günlük ziyaretçi sayısı

Önceki yazılarımda da belirtmiştim, BlogDoktoru.com'da premium bir Blogger teması olan Nami Press'i kullanıyorum. Kodlarda bir kaç değişikliğe tabii ki gittim. 1 sene boyunca birkaç kez logomu değiştirdim ve webmaster arkadaşlarımın da onayını alarak bir kaç aydan beri mevcut logoyu kullanıyorum.

Sadık Okuyucular. Hani derler ya, "Ne ekersen onu biçersin diye", elimden geldiğince okuyucularımın sorularına 1-2 gün içerisinde cevap vermeye çalıştım. Okuyucularıma faydalı oldukça takipçilerimin sayısında da artış gördüm ve bu doğru yolda olduğumun işaretiydi. Blog sayesinde elde ettiğim kazançlardan çok okuyucularımın teşekkür mesajları beni memnun etti.

Kampanyalar. Aylık çekilişler sayesinde okuyucularıma küçük armağanlar kazandırdım. Umarım hediye kazanan okurlarım, hediyelerini güle güle kullanıyorlardır. Ayrıca ücretsiz Wordpress yükleme kampanyam sayesinde piyasaya yeni bloggerlar kazandırdım.Ve bu bloggerlardan bir tanesi, boynuz kulağı geçer misali, Blogdoktoru.com'un aldığı günlük hitin bir kaç kat fazlasını alıyor. Benim için gerçekten de büyük bir gurur. Ne mutlu faydalı olabildiysem.

Yazılar. Webmaster forumlarındaki sorunlar hakkında yazılar paylaştım. Faydalı eklenti ve temaların tanıtımını yaptım. Yazılarım nasıl daha fazla tekil hit alır endişesi duymadım desem yalan olur, ama önceliğim hep faydalı yazılar yazmak oldu.

Ziyaretçi Sayısı. İtiraf etmeliyim ki daha fazla günlük tekil hit hedefledim. Ama aynı çizgide devam ettiğim müddetçe bunun gerçekleşeceğini de şu an görüyorum. Geç olsun ama güç olmasın diyelim.

Yanlışlarım. Olmadı mı? Tabii ki oldu.

- Daha fazla paylaşımda bulunabilirdim.
- Sosyal medyayı daha etkin kullanabilirdim.
- Webmaster forumlarında daha aktif olabilirdim.
- Daha fazla misafir blog yazarına BlogDoktoru.com'da yer verebilirdim.

İnsanın eksikliklerini görmesi de önemli bir şey ama, değil mi? 1. yılımıza özel bir hediye çekilişi tabii ki yapacağım.

Nice senelere BlogDoktoru ve bizi takip ettiğiniz için teşekkürler BlogDoktoru Okuyucuları...

Tahir Selçuk Timur
BlogDoktoru.com