Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / Blogunuzun da İhtiyaçları Var - 2

Blogunuzun da İhtiyaçları Var - 2

| 1 YorumÖğrenmenin Sonu Yok

Daha önceden herhangi bir IT alanı, herhangi bir dilde programlama veya Blog tecrübeniz varsa işiniz nispeten kolay olacaktır. Ancak bu konuda güncel bilgilere sahip değilseniz Blogger’lık sizin için uzun ve taşlarla dolu bir yol olacaktır. Her adımda canınız acıyacak. Ancak aynı yolda ilerledikçe taşların gittikçe küçüldüğünü göreceksiniz. Belki yol hiçbir zaman yeni dökülmüş bir asfalt kadar kolaylaşmayacak. Ama gözünüzü korkutmayın. Eğer araştırmayı, öğrenmeyi ve paylaşmayı seven bir yapıdaysanız doğru yerdesiniz demektir. Blog yazmaya başlamak için çok fazla bilgiye ihtiyacınız yok. Belirli araçları kullanarak minimum bilgi ile hızlıca yazmaya başlamak mümkün. Ancak yazmaya başladıktan sonra farklı farklı yeni ihtiyaçlarınızın farkına varacak, bolca yeni konuda öğrenme ve kendinizi geliştirme imkanı bulacaksınız.

Bu detayların hiçbiri asla öğrenilemeyecek ya da üstesinden gelinemeyecek şeyler değil. Bir çoğunda o ihtiyacı kolay yoldan ve ucuza karşılamak için hazırlanmış çözümler mevcut. İnternette inanılmaz derinlikte bilgi var ve tek yapmanız gereken kendinize zaman ve fırsat tanıyarak öğrenmek. Öğrendikçe yapabilecekleriniz artacak.

Öğrenmesi görece daha zor olan konu yazmanın kendisidir. Nasıl yazılması gerektiğini size direk olarak öğretecek bir kaynak olduğuna inanmıyorum. Bu konuda her yiğidin farklı bir yoğurt yeme şekli olduğu bir gerçek. Sizin yoğurt yeme şeklinizin ne olduğunu da çok ama çok okuyarak, çok araştırarak, sürekli deneyerek ve yazarak bulabilirsiniz.

Ve Teknik İhtiyaçlar:

Teknik konularda bilgi vermeyeceğimizi başlarken de söylemiştim. Bu bölümde ihtiyaç duyabileceğiniz teknik kavramlar üzerinden kısaca geçmek istiyorum.

Platform:

Öğrenmeniz gereken detaylardan belki de en önemlisi blogunuzu hangi platformda yani hangi temelin üzerine inşa etmeniz gerektiği olacaktır. Temel ihtiyaçları karşılayacak, geliştirmeye en uygun platformlar olarak Blogger ve Wordpress öne çıkıyor. Her birinin diğerine karşı avantaj ve dezavantajları var. Blog Doktoru’nda bu konuda bolca bilgi mevcut. Ayrıca internette inanamayacağınız kadar çok da bilgiye erişebilirsiniz. Tabii bu durum bir noktadan sonra kafanızı karıştırmaya başlayabilir.

Alan Adı:

Blogger veya benzeri platformlar üzerinden, herhangi bir ücret ödemeden ve kullandığınız platformun isminin önüne gelecek Blog isminizle blogunuzu hemen oluşturmaya başlayabilirsiniz: (örneğin: http://benimblogum.blogger.com/). Ancak tamamen size ait bir isim kullanmak isterseniz (örneğin: http://www.benimblogum.com/) bu durumda bu alan adını satın almanız gerekecek. .com, .net gibi alan isimlerini uluslararası alan adı tescil kurumlarından almanız mümkünken, .tr uzantılı isimler için ODTÜ’ye başvurmanız gerekmekte. Tabii ki her bir isim ve uzantı için farklı fiyatlar da ödemeniz gerekecektir.

Barındırma:

Eğer Wordpress veya benzeri bir platform seçtiyseniz, sayfanızın üzerinde barınacağı bir sunucuya ihtiyacınız olacak. Zaten hali hazırda bir web sunucunuz veya bu konuda faaliyet gösteren bir tanıdığınız yoksa kendinize en uygun hosting servis sağlayıcısını bulmanız gerekiyor. Yine internet üzerinde yapacağınız bir araştırma ile bu konuda alternatiflere ulaşmanız mümkün. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar ilgili firmanın sunucularının kesintisiz servis sağlama oranı ve müşteri hizmetleri. Sık sık kesilen ya da ihtiyacınız olduğunda destek alamadığınız bir servis hayatınızı zindana çevirebilir.

Tema:

Görselliğin öneminden yukarıda bahsetmiştik. Kullandığınız platforma, sizin görsel zevk ve tercihlerinize ve tabii ki sitenizin genel konseptine uygun görsel özellikleri, araçları, fonksiyonları ve şablonları içeren bir premium temaya ihtiyaç duyacaksınız. Bu konuda her platform üzerinde basit, temel ihtiyaçları karşılayacak, kolay yönetilebilecek ve güncel özelliklerle desteklenen gerçekten başarılı ücretsiz örnekler bulmak mümkün. Ancak biraz daha farklılaşmak gerektiğinde daha farklı alternatiflere yönelmek ve belki de birazcık yatırım yapmak gerekebilir. Çok fazla ve farklı detayda içerik bulunan bir sitenin temasını sonradan değiştirmek zorlayıcı olabileceği için tema tercihinizi yapmak için çok da gecikmemenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Sosyal Medya:

Sadece bir blog açarak ziyaretçilerin kendiliğinden gelmesini bekleyerek çok doğru bir strateji değil. İnternet üzerinden dönen trafiğin her gün daha büyük bölümü Sosyal Medya üzerinden geçmekte. Dolayısı ile mümkün olduğu kadar siteniz ile ilgili olabileceğini düşündüğünüz Sosyal Medya platformları üzerinde yer almaya çalışmalısınız.

Aksesuarlar:

Kullandığınız platforma göre değişebilecek olsa da, sitenizi açarken veya zaman içerisinde ihtiyaç duydukça ekleyebileceğiniz bazı aksesuarlara da ihtiyacınız olacak. Örneğin ziyaretçi sayısını ve bunların hangi sayfalarınızı okuduğunu takip edebilmenizi sağlayacak, sitenizi ve içeriğini arama motorlarına kaydedecek, mümkün oldukça yukarı sıralara taşıyacak, içeriğinizi siz eklediğiniz an sosyal medyaya taşıyacak veya ziyaretçilerinizin beğendiği yazılarınızı kendi arkadaşları ile paylaşmalarını sağlayacak araçlar bu işin neredeyse olmazsa olmazları. Ayrıca, takipçilerinizin görüşlerini alabileceğiniz iletişim formları, bülten ya da mail abonelikleri, sayfalarınızı beğenmelerini sağlayacak fonksiyonlar, belki sayfanızda yayınlayacağınız anketler, sitenizin güvenliği, yedeklemesi derken ihtiyaçlarınızın aslında ne kadar çok olduğunu şaşarak farkedeceksiniz. Yukarıda da dediğim gibi bir ihtiyacın karşılanması başka bir ihtiyacı ortaya çıkarabilir, gözünüz korkmasın sakın. 

Hiçbirinin acelesi yok. Hepsi yavaş yavaş tamamlanır. Yazının başında bahsedilen konulara yeterli önemi verdiyseniz ve planlamanızı doğru yaptıysanız bu özelliklerin her biri sadece detaydan ibaret.

İnternette o kadar çok blog var ki bunu gördükçe zaman zaman şaşırabilirsiniz. Bu blogların yazarlarının hepsi de kendi bloglarını daha fazla kişiye yaymak, arama motorlarında daha yukarı taşımak için çabalıyorlar. Rekabet çok büyük ve bu rekabette öne çıkmak için herkes yukarıda bahsettiğimiz özelliklerde benzer araçlar kullanıyorlar. Sitenizin teknik özellikleri tabii ki belli bir minimum düzeyin üzerinde olmalı. Ancak böylesine büyük bir rekabet ortamında sitenizi diğerlerinden teknik özellikleri ayırmayacak. Sizi ve sitenizi farklılaştırabilecek tek şey sizsiniz. Doğru planlama, özgün içerik ve sürekli kendini geliştirme ile blogunuzun başarısını arttıracak olan en önemli değer sizsiniz. Kendinize güvenmelisiniz. Şöyle bir motto sizi teşvik edebilir: "Bir boşluk var ve o boşluğu ben dolduracağım”.

Son Söz: Sabır

En önemli ihtiyacı en sona bıraktım. Bu konuda sizin ve blogunuzun en büyük ihtiyacı “Sabır”. Hem de sürecin her aşamasında.

Hemen sayfaya eklemek için bir yazıya yeterli zamanı ayırmamak en kolay yapılabilecek hatalardandır. Yukarıda da bahsedildiği gibi, gerekli özenin ve önemin verildiği bir ürün ortaya çıkmalı, sayfanıza koyacağınız yazı önce sizi tatmin etmeli, size “tam” hissini vermelidir.

Gelişim konusunda da hem blogunuza hemde kendinize aynı sabrı göstermek gerçekten önemli ve gereklidir. Her bir aşamayı adım adım yaşamalı, sindirmeli ve ondan sonra sıradaki aşamaya geçmelisiniz. Doğru planlamanın önemi burada da kendisini bir kez daha gösteriyor.

En önemlisi ise varmak istediğiniz sonuçlar konusunda sabrınızın olması. Başta belirlediğiniz başarı kriterleri ne olursa olsun, hemen ve kolayca olmayacak. Mutlaka ter, kan ve gözyaşı gerektirebilecek süreçlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu yolda asla ve asla umutsuzluğa kapılmamalı, kendinize hazırladığınız yol haritasında yılmadan devam etmelisiniz.

Yazılabilecek daha çok fazla detay var. Yazılanlarda doğrular da vardır yanlışlar da. Zaten bu yazılanlar benim keşfettiğim fikirler de değil. Bir milyon farklı yerde bir milyon farklı versiyonunu bulmak mümkün. Sadece bilinen bu konuların bir başka bakış açısı ile bir araya getirilmesi için yazdım. Tabii ki herşeyi bilmek veya tek bir yazıda herşeyi söylemek mümkün değil. Zaten başlarken de söyledim, böyle bir şey haddime de değil. Ancak umarım, bu alandaki ustaları rahatsız etmeden, ve boyumdan büyük beylik sözler sarfetmeden blog yazma konusundaki yol arkadaşlarıma küçük de olsa bir ışık yakmayı başarabilmişimdir.


Altuğ Tatlı; 43 yaşında, evli ve iki kız çocuk babasıyım. Bir otomotiv firmasında Bilgi İşlem Yöneticisi olarak çalışıyorum. 2014 Temmuz’unda www.liveaplus.com ‘u yayına açtım ve işlerimden fırsat buldukça burada hayata dair yazılar yazmaya çalışıyorum.