Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / Blog Yazılarınız Ne Kadar Uzun Olmalı?

Blog Yazılarınız Ne Kadar Uzun Olmalı?

| 1 Yorum

Blog Yazılarınız Ne Kadar Uzun Olmalı?Yazılarıma uzun süreden beri ara verdiğimin farkındayım. 2013 Haziran'ında kurmuş olduğum firmamda (TOSAT Danışmanlık) işler felaket derecede yoğundu ve yazacak zaman maalesef yoktu.

Bu süre zarfında yorumları elimden geldiği kadarıyla cevaplamaya çalıştım.

BlogDoktoru.com'un iletişim formu vasıtasıyla sizlerden gelen sorulardan biri de blog yazılarının ne kadar uzun olmasıydı. Bu soruya tek cümlelik bir cevap vermek gerekirse:

"Okuyucunuza faydalı olacak kadar uzun, gene okuyucunuzu sıkmayacak kadar kısa"

Politik bir cevap değil mi? Bu cevabı irdeleyelim...

Yazınızın uzunluğu ne kadar olmalı konusunda bir formül yok. Eğer 300 kelimeyle okuyucunuza faydalı olacak bir yazı yazdıysanız ne güzel... Eğer 2500 kelime ile de okuyucuyu sıkmadan onlara faydalı olabilecekseniz, bu çok daha güzel tabii ki.
Unutmamanız gereken bir şey varsa o da hem uzun hem de kısa yazıların avantajları ve dezavantajları var. Dengeyi iyi ayarlamanız şart.

Arama Motorları Kriterleri

Google'ın yaptığı araştırmaya göre okuyucular 2 şey istiyor:


 1)Aradıkları bilgiye en kısa sürede ulaşmak
 2)Konu hakkında detaylı bilgi edinmek

Yazılarınız kısaysa okuyucu aradığını çabukça bulur fakat konu hakkında detaylı bir bilgiye ulaşamayabilir.

Yazılarınız fazla uzunsa bu da okuyucuyu sıkabilir ama konu ilgisini çekiyorsa sitenizde daha uzun kalabilir, ki bu da Google'da ön sıralarda çıkmak için önemli bir faktördür.

Blogdoktoru olarak size tavsiyemiz ise yazının başında verdiğim tek kelimelik cevapta:

"Okuyucunuza faydalı olacak kadar uzun, gene okuyucunuzu sıkmayacak kadar kısa"


Sosyal Medya Faktörü

Yapılan araştırmaya göre 1500 kelimeden uzun yazıların sosyal medya platformlarında beğenilme ve paylaşılma oranları 1500 kelimeden kısa yazıların beğenilme ve paylaşılma oranlarından çok daha fazla. Sosyal medya platformlarında paylaşılan yazılarınız sayesinde Google başta olmak üzere çoğu arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma şansınız daha fazla.

Faydalı Yazı Faktörü

Bu konu hakkında kendimden bir örnek vermek istiyorum. Uzun yazıları pek sevmem. Fakat bir konu hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsam da uzun ve faydalı yazılardan da faydalanırım. Size tavsiyem, içerik kaliteliyse ve sürekli kendinizi tekrar etmiyorsanız ve okuyucuyu sıkmayacak kadar yalın bir diliniz ve keyifli anlatım tarzınız varsa, yazılarınız uzun olmasının size artısı çok büyük olacaktır.

Sonuç

Uzun ve faydalı yazılarda okuyucunuz aradığı cevapların çoğunu bulacak, yazılarınız sosyal medya platformlarında daha çok paylaşılacak, arama motorlarında daha üst sıralarda çıkacaksınız. Fakat daha fazla zaman harcayacak ve daha çabuk yıpranacaksınız.

Karar sizin.