Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / Kahve Falı

Kahve Falı

| Yorum Yok

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba.

Kahve Falı


Rivayete göre 1517 yılında Yemen’in Osmanlı valisi olan Özdemir Paşa, o bölgede gitgide popülerleşen yeni bir içecek olduğunu öğrendi. İçtiği bu kahveyi çok beğenen Özdemir Paşa, bu içeceği padişah Kanuni Sultan Süleyman’a götürdü ve kahveyi çok beğenen Kanuni, kahvenin ticaretine izin verdi. Saray mutfağındaki aşçılar, kahveyi hazırlarken yeni bir pişirme yöntemi uyguladılar ve o günden beri kahve saray mutfağının en önemli içeceklerinden biri oldu.

Kahve Falı Nedir?


 İçilen Türk kahvesinden sonra kahve fincanı kapatılarak soğutulduğunda fincan içerisinde ve kahve tabağında çıkan görüntülerin yorumlanması şeklidir. Fal bakan kişi, fincanın içerisindeki gördüğü şekillere bakıp, bu şekilleri nesne ve canlılara benzeterek yorum yapar.

İnsanoğlu her zaman geleceği merak etmiştir. Kahve falı da insanların bu merakı sonucu ortaya çıkmıştır diyebiliriz. Bakılan kahve falı ile gelecekleri hakkında haber alabileceklerini ümit eden insanlar, kahve falı bakma işini popüler hale getirmiştir. Açılan fal kafelerin, fal bakan telefon uygulamalarının çokluğu da bunun en büyük ispatı.

Kahve falına nasıl bakılır?


 Kahve falına bakmadan önce, dikkat edilmesi gereken en önemli 2 husus kahveye konulacak telvenin miktarı ve kahvenin nasıl pişirilmesi gerektiğidir. Kahvenin telvesi az veya fazla olursa, hem kahvenin tadı kötü olur hem de fal iyi olmaz.

Fincanın üzerini tabakla kapatıp baş parmağımız tabakta, diğer parmaklarımız ise fincanda olacak şekilde ters çevrilir. Bu sırada dilek tutulur ve fincan soğumaya bırakılır.

Çoğumuzun dikkat etmediği bir husustan daha bahsetmek istiyorum. Fincanı hızlıca soğutmak, fal için önemlidir. Kahve sıcakken daha çabuk akar ve bakacak bir fal kalmama riski vardır. Bu yüzden madeni bozuk para ve benzeri metal bir cisim ile fincanın daha hızlı soğuması sağlanmalıdır.

“Neyse halim çıksın falim” dedikten sonra fincanı tabaktan ayırın. Eğer fincan tabaktan zor ayrılıyorsa, buna padişah falı denir ve tuttuğunuz dileğin gerçekleşeceğine yorumlanır.
Fala bakan kişi, ışığın tepeden veya arkadan gelmesine dikkat etmelidir. Aksi halde diğer açılardan gelecek ışık, faldaki gölgeleri değiştirecektir.

Fal, fincanın sap tarafından başlayarak, saat yönünde yorumlanır. Fincanın sapını tepede tuttuğunuzda, fincanın sağ tarafı hayra, sol tarafı ise kötüye yorumlanır.

Fala bakan kişi, ilk olarak fincanın dibine bakmalıdır. Çünkü fincanın dibinde yürek olduğu varsayılır. Telvenin dipte yoğun olması, yüreğin kabarması olarak yorumlanır.  Fincanın dibinde telve olmaması, yüreğin ferah olmasına yorumlanır.

Fincanın üst kısmındaki semboller, yakın zamanda gerçekleşeceğine, dibine yakın kısımdaki semboller ise uzun zaman içinde gerçekleşeceğine yorumlanır.

Bakılan faldan sonra içgüdüsel olarak beklentiye girmek, kişiyi olumsuz etkileyebilir. Enerjinizi falcının söylediği şeylere yoğunlaştırmanız durumunda ise falcının anlattıklarının gerçekleşme olasılığı da vardır.

Bu yüzden, bakılan falın etkisinde kalmamak ruh sağlığımız için belki de en doğrusu olacaktır.

Kahve falı videomuzu izlemek için: