Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / 13 ARALIK 2018 ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN KAZASI

13 ARALIK 2018 ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN KAZASI

| Yorum Yok

13 ARALIK 2018 ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN KAZASI13 Aralık 2018 Perşembe günü Ankara - Konya seferini yapmakta olan Yüksek Hızlı Tren, Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda, yol kontrolüyle görevli kılavuz tren ile çarpıştı. Ankara Valiliği’nden yapılan resmi açıklamaya göre bu elim kazada biri makinist toplam 9 vatandaşımız hayatını kaybederken, 3’ü ağır toplamda 47 vatandaşımız yaralandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, an itibariyle kazayla ilgili derin çaplı bir soruşturma başlattı. Kaza gerçekleştikten hemen sonra, sosyal medyada kazanın sebebinin trenin üst geçide çarptığı haberi yayıldı. Daha sonra yapılan resmi açıklamada yeni hızlı trenin kılavuz trene çarptığı, çarpışma sonrası trenin 2 vagonunun raydan çıktığı ve daha sonra da kazanın gerçekleştiği bölgedeki üst geçidin vagonların üstüne yıkıldığı açıklandı.


Kazayla ilgili sürmekte olan soruşturmada 3 cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Kazanın nedeni hala araştırılmakta. Uzmanlar, yeni hızlı trenin duracağı durağa yaklaşık 9 km. kala kaza gerçekleştiği için trenin 250 km saat hıza ulaşmasının mümkün olmadığını, kazanın ilk tespitlere göre tren 90 ila 100 km saat hızla giderken yaşandığını belirtti. Kuşkusuz eğer tren maksimum hızla giderken kaza gerçekleşseydi, ölü ve ağır yaralı sayısı çok daha fazla olacaktı.


Kazanın soruşturulması aşamasında an itibariyle biri hareket memuru, biri tren teşkil memuru, biri de kontrolör toplam 3 Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları görevlisi tutuklandı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odası Başkanlığının yaptığı değerlendirmede, Ankara-Sincan arasındaki hattaki sinyalizasyon sisteminin inşa aşamasında olduğu, güzergahtaki banliyo hattının yenilendiği ve sinyalizasyon sisteminin kurulma aşamasında olduğu için makinistlerin birbirleriyle iletişimi telefon ve telsiz üzerinden kurduğu ve hatlarda yaşanan iletişim kopukluklarının bu tip kazalara zemin hazırlayabildiği belirtildi. An itibariyle Ankara’dan yapılacak bütün tren seferleri iptal edilmiş durumda.


Ankara’daki yeni hızlı tren kazasını değerlendiren Rus ulaştırma uzmanı Aleksey Zaharov, kazanın olası sebepleri ve bu tip elim kazaların tekrardan yaşanmamasına ilişkin yaptığı değerlendirmelerde resmi soruşturma sebeplerinin beklenmesi gerektiğini ama kazanın sebebinin büyük ihtimalle hareket kontrol merkezinin çalışmasında veya makasçı sistemindeki bir aksaklığın olduğunu belirtti. Rus ulaştırma uzmanı, bu tip kazaların gelecekte yaşanmaması için gerekli kontrollerin sürekli olarak yapılmasını ve kullanım taleplerinin iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.


Elim kazayla ilgili, kazanın şifresinin geçtiğimiz günlerde popüler bir Türk dizisinde verildiği, kaza yapan trende 5 akademisyenin olması sebebiyle bu tren kazasının aslında 30 Kasım 2007’de Isparta’da gerçekleşen uçak kazasının bir benzeri olduğu ve benzeri komplo teorileri üretilse de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı derin soruşturmanın sonuçlarını beklemek belki de en doğru ve sağlıklı karar olacaktır.


Bu üzücü kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor, benzeri kazaların yaşanmaması için bundan sonra gerekli her türlü önlemlerin alınmasını temenni ediyoruz.


Ankara Yüksek Hızlı Tren Kazası videosunu izlemek için:

Kanalımıza abone olmak için: