Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa / Cemal Kaşıkçı Kimdir? Neden ve Nasıl Öldürüldü?

Cemal Kaşıkçı Kimdir? Neden ve Nasıl Öldürüldü?

| Yorum Yok

Cemal Kaşıkçı Kimdir? Neden ve Nasıl Öldürüldü?

13 Ekim 1958’de Medine’de doğan Cemal Kaşıkçı, ilk ve orta öğretimini Suudi Arabistan’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için ABD’ye gitti. İşletme mezunu olan Cemal Kaşıkçı, gazetecilik kariyerine Saudi Gazette’de muhabir olarak başladı. 1999 yılında Arab News'ün yardımcı genel yayın yönetmenliğine getirilen Cemal Kaşıkçı, 2013 yılında reformist gazetelerden Al Watan'ın genel yayın yönetmeni oldu. Eylül 2017’den beri de Washington Post gazetesinde yazarlık yapmaktaydı.

Cemal Kaşıkçı, El Kaide lideri Usama Bin Ladin’i yakından tanıyordu ve Ladin’le röportaj yapan sayılı gazetecilerden biriydi. Kaşıkçı, Usama Bin Ladin’i anlatan yazılara imza atmıştı. Kaşıkçı’nın  El Kaide ile olan  yakın ilişkisi, onun radikal gruba maddi destek sağladığının bile düşünülmesine sebep oluyordu ve bu ilişkiden dolayı başı sürekli belaya giriyordu. 2017 yılında Washington Post’ta yazdığı Suudi Arabistan’ın baskıcı rejimini eleştiren yazısı, Suudi Arabistan Kralı’nın tepkisini çekti. Belki de bu eleştiri yazısı Kaşıkçı için hazin sonun başlangıcı oldu.
Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 yılında, İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna, evliliği için gerekli belgeleri almaya gitti ve konsolosluktan canlı çıkamadı. 15 Ekim 2018’deTürk ve Suudi yetkililer tarafından kamera kayıtları incelendi. Konsolosluğun kamera kayıtlarında Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluktan çıkış görüntüleri yoktu. Suudi Arabistan hükümeti başta Kaşıkçı’nın konsolosluktan canlı çıktığını iddia etse de Suudi Arabistan Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na ziyareti esnasında konsoloslukta bulunan "başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya girdiği, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği" ifade edildi.

Tüm dünyanın yakından ilgilendiği, Cemal Kaşıkçı cinayetinin nasıl işlendiği konusunda hiçbir yetkiliden tatmin edici bir cevap gelmiş değil. An itibariyle Almanya, Danimarka ve Finlandiya Suudi Arabistan’a silah satışını durduracağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise Suudi Arabistan’a silah satışının durdurulması çağrılarına olumsuz yanıt verdi. Bunun bir numaralı sebebi ise Suudi Arabistan’a en çok silah satan olan ABD’nin bu önemli pazarı Rusya ve Çin’e kaybetme korkusu.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Cemal Kaşıkçı'nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edildi ve başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının olduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği ifade edilmişti. 

Cinayet soruşturması kapsamında görevlendirilen bir başsavcı vekili ile bir savcı koordinesinde konsolosluk binası ile Türkiye'den ayrılan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin konutunda inceleme yapılmıştı. Yapılan araştırmalarda Cemal Kaşıkçı’nın cesedine ulaşılamadı, bu da Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin parçalanarak konsolosluktan çıkarıldığı veya özel kimyasallarla eritildiği iddialarını güçlendiriyor.

Suudi Başsavcısı, bir kişinin konsolosluktaki güvenlik kameralarını Cemal Kaşıkçı cinayetinin işlendiği gün devre dışı bıraktığını ve "Kaşıkçı'nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin yaklaşık görüntüsüne ulaştığını" ifade etti. İleriki günlerde bu işbirlikçinin bulunması veya olay günü Suudi Arabistan’dan gelip, konsolosluğa giren 15 Suudi vatandaşının ifadeleri sonucu bu cinayet aydınlatılabilir. Aksi takdirde Cemal Kaşıkçı cinayetin nasıl gerçekleştiği sonsuza dek aydınlatılamayacaktır.

Cemal Kaşıkçı videosu için: