Popular Posts

TOSAT Danışmanlık

Web Sitesi Tasarım + SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Sosyal Medya Hizmetleri --------------------------------- Bahariye Caddesi No:55 Başoğlu İş Merkezi Kat:5 Ofis:16 Kadiköy / İstanbul --------------------------------- TosatDanismanlik.com

Blogger, WordPress & SEO

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Slider Top

[4][true][slider-top-big][Slider Top]
Buradasınız: Ana Sayfa /

Münir Özkul Kimdir?


Münir Özkul, Türk tiyatro ve sinema tarihine damgasını vurmuş en önemli isimlerden biridir. İsmail Dümbüllü'den devraldığı ünlü "kavuk"la tiyatro sahnelerindeki başarısını; sinemada canlandırdığı Hababam sınıfındaki  "Kel Mahmut", Neşeli Günlerdeki "Turşucu Yaşar" ve Bizim Aile’deki "Yaşar Usta" gibi karakterlerle de sinema oyunculuğundaki ustalığını gözler önüne sermiştir. Türk sinema tarihinde karakter oyunculuğunda en başta gösterilen isimler arasındadır.

15 Ağustos 1925’te İstanbul Bakırköy’de bir paşa torunu olarak doğdu. Ailesi, Münir Özkul’un dedesi gibi Paşa olmasını hayal ediyordu. Fakat küçük yaşlarda tiyatroya merak salmış olan Özkul, İstanbul Erkek Lisesi'ndeki eğitiminin ardından oyuncu olmaya karar vererek gözünü sahnelere dikmişti. Doğduğu Bakırköy'de bulunan Halkevi'nde oyunculuğa ilk adımı attı.

İlk amatör sahne deneyimlerini burada 1940 yılında gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti. Ardından da, İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuk kariyerine devam etmeye başladı. 1948 yılında Ses Tiyatrosu'nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Daha sonra yine özel bir tiyatro olan Küçük Sahne'ye geçti.

Münir Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin'i ziyaret için Yeşilçam'a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı. Münir Özkul’un sinema serüveni, bu filmle başlamış  oldu.

70'li yıllarda, Ertem Eğilmez imzalı filmlerde unutulmaz rollere hayat veren, duygusal replikleri ve  etkileyici sesiyle Türk izleyicisinin hafızasına kazıyan Özkul, "Neşeli Günler", "Mavi Boncuk", "Aile Şerefi",  "Gülen Gözler" ve "Bizim Aile" gibi filmlerle karakter oyunculuğundaki ustalığını ortaya koydu. Sanatçının unutulmaz rolleri arasında zirveyi ele geçirense, "Hababam Sınıfı" seri filmlerinde canlandırdığı, disiplinli, ancak yufka yürekli tarih öğretmeni "Kel Mahmut" karakteri oldu. Öyle ki, bu tipleme neredeyse adını aşarak sanatçının lakabı haline geldi ve bu şekilde anılmaya başlandı.

İlk evliliğini Şadan Hanım'la yapan Özkul, kısa süren bu birlikteliğin ardından Suna Selen ile hayatını birleştirmiş ve bu evlilikten Güner adında bir kızı olmuştur. Kızları sekiz yaşındayken, 1974 yılında çift boşanma kararı almıştır. Sonrasında Özkul, Tophaneli Örümcek Yaşar lakabıyla anılan Yaşar Hanım'la üçüncü evliliğini gerçekleştirmiş; ancak bu da uzun sürmemiştir. Son olarak, halen yaşamını birlikte sürdürdüğü Umman Hanım ile evlenmiştir.

Kızı  Güner Özkul'un girişimiyle, 2005 yılında, sanatçıyı birçok yönden ele alan ve yaşamının bir dönemine farklı şekillerde tanıklık etmiş kişilerin kaleme aldığı yazılardan derlenmiş, "Aktör Dediğin Nedir Ki? / Münir Özkul Kitabı" adlı bir kitap yayımlanmıştır.

1998 yılında, T.C. Kültür Bakanlığı, Münir Özkul'a Devlet Sanatçısı ünvanını vermiştir. Özkul, İsmail Dümbüllü'den aldığı ünlü kavuğu, 1989 yılında tiyatro oyuncusu Ferhan Şensoy'a devretmiştir.
2003 yılından beri demans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile mücadele eden Özkul, bu tarihten beri evinden dışarıya çıkmak ve kimseyle görüşmek istemedi. 

5 Ocak 2018'de Beyoğlu'nun Cihangir semtindeki evinde 92 yaşında hayatını kaybetti. 7 Ocak 2018'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen anma etkinliğinin ardından Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası Bakırköy Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Türk Tiyatro ve sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Münir Özkul’u rahmetle anıyoruz.

Münir Özkul videomuzu izlemek için: